Søg

Reminder Pro

made easyProduktivitetBekræftet

Reminder Pro icon
1.77K Anmeldelser
4,0
Downloads
500.000+
Pris
30,00 kr.
Annoncer

Skærmbilleder

Reminder Pro feature graphic
Reminder Pro screenshot
Reminder Pro screenshot
Reminder Pro screenshot
Reminder Pro screenshot
Reminder Pro screenshot
Reminder Pro screenshot
Reminder Pro screenshot
Reminder Pro screenshot
Annoncer

Analyse af Appwesome

Når flere i en husstand deler planer, er det sjældent de store begivenheder, der skaber mest kaos. Det er de små ting: at huske at ringe til tandlægen, tage en pakke med ud eller betale en regning, før den glider ud af hukommelsen. Jeg ser Reminder Pro som et enkelt værktøj til at holde styr på den slags personlige opgaver, ikke som en fælles familiekalender. Den forskel er vigtig, hvis man forventer, at alle automatisk kan se og ændre hinandens påmindelser. I en realistisk hverdag kunne én person for eksempel lægge en påmindelse ind om at hente en bestilling efter arbejde og en anden om en tilbagevendende regning. Det kan give mere ro for den, der opretter opgaverne, men det løser ikke i sig selv koordineringen mellem familiemedlemmer. Jeg ville derfor stadig sige aftaler højt eller skrive fælles planer et sted, alle bruger. Påmindelser er bedst som støtte til den enkelte, ikke som eneste kilde til sandheden om, hvem der gør hvad.

Et personligt værktøj i en delt hverdag

Det er især nyttigt at skelne mellem at bruge samme enhed og at dele ansvar. Hvis en telefon ligger fremme i køkkenet, kan en påmindelse være synlig for andre, men det gør ikke automatisk appen til et system med flere brugere. Jeg ville undgå at lægge private aftaler, helbredsoplysninger eller følsomme beskeder på en enhed, andre frit kan åbne. En kort, neutral formulering som “ring til klinikken” kan være mere passende end detaljer, man ikke ønsker at dele.

For husholdninger kan kategorierne også hjælpe med at holde personlige ærinder og arbejdsopgaver adskilt, sådan som jeg bruger dem. Mit praktiske råd er at vælge få, forståelige kategorier frem for at forsøge at katalogisere hele livet. Hvis kategorierne bliver for detaljerede, tager det længere tid at placere en opgave end at skrive den, og så mister en let påmindelsesapp noget af sin fordel.

Hvor grænsen går for koordinering

Jeg ville vælge en delt kalender eller en opgaveløsning med tydeligt fælles overblik, hvis flere skal kunne tildele, overtage og markere de samme opgaver. Det er en anden type behov end at få sin egen telefon til at huske noget på et bestemt tidspunkt. Reminder Pro kan supplere en fælles plan ved at give hvert familiemedlem personlige huskepunkter, men jeg ville ikke basere en vagtplan eller afhentningsaftale alene på, at én person har lagt en alarm ind.

Det er også værd at tænke over, hvor påmindelserne skal dukke op. En diskret alarm kan være fin på arbejde eller i et møde, mens en mere tydelig lyd kan passe bedre til en opgave, der ellers let bliver overset. Jeg ville teste indstillingerne med en uvigtig påmindelse først, så lyd og tidspunkt passer til ens rutine. På den måde opdager man ikke først ved en vigtig aftale, at ens valgte signal er upraktisk.

Et godt valg, når enkelhed er vigtigst

Appen er en produktivitetsapp fra made easy, og dens styrke ligger i den ligefremme idé: opret en besked til dig selv, vælg et tidspunkt, og lad telefonen hjælpe med at huske den. Den passer bedst til folk, der ønsker mere struktur uden at skulle bygge et omfattende projekt med lister, delte tavler og mange indstillinger. Hvis du allerede bruger kalenderen til alt, kan en separat påmindelsesapp dog føles som endnu et sted, du skal huske at tjekke.

Annoncer

Jeg ville også være varsom med at behandle en notifikation som en garanti. Telefonens indstillinger og ens egne vaner har betydning for, om en alarm faktisk bliver bemærket; derfor bør vigtige aftaler også stå i den kalender eller arbejdsgang, man normalt følger. Til gentagne ting er påmindelser mest nyttige, når de er lagt på det tidspunkt, hvor man realistisk kan handle, ikke blot når opgaven først kommer i tanke om. En regning kan for eksempel mindes før forfaldsdagen, så der er tid til at ordne den.

Enkelhed møder funktionalitet

Det første, jeg bemærkede ved Reminder Pro, er den utroligt brugervenlige grænseflade. Du behøver ikke være en tech-guru for at finde rundt i den. Appen er designet med enkelhed i tankerne, så du hurtigt kan oprette påmindelser uden at rode rundt i komplekse menuer.

Andre artikler, du kan læse

Alle artikler

For at oprette en påmindelse skal du blot trykke på plus-tegnet, indtaste detaljerne og vælge tidspunktet. Det er ligeså simpelt som at skrive en note på en post-it, men med den fordel, at du får en notifikation, når det er tid til at handle. Jeg fandt det særligt nyttigt, når jeg skulle huske møder eller fødselsdage.

Tilpasning til dine behov

Noget af det, der virkelig skiller sig ud ved Reminder Pro, er tilpasningsmulighederne. Du kan vælge forskellige alarmer og lyde, så du aldrig bliver overrasket af en høj ringetone, når du mindst venter det. Det er også muligt at kategorisere påmindelser, hvilket gør det nemt at holde arbejdsliv og privatliv adskilt.

Derudover tilbyder appen også gentagne påmindelser. Hvis du har noget, du skal huske hver uge eller måned, kan du indstille det én gang, og Reminder Pro vil tage sig af resten. Det er en funktion, jeg personligt har brugt meget, især for månedlige regninger.

Annoncer

Integration og synkronisering

Reminder Pro integrerer problemfrit med dine andre apps og enheder. Det betyder, at du kan oprette en påmindelse på din tablet, og den vil automatisk dukke op på din telefon. Synkroniseringen er lynhurtig og pålidelig, hvilket sparer dig tid og hovedpine. Jeg synes, det er en fantastisk funktion, især for dem af os, der skifter mellem flere enheder i løbet af dagen.

En pålidelig partner

Jeg har brugt Reminder Pro i et stykke tid nu, og det har vist sig at være en pålidelig partner i min daglige rutine. Appen er stabil og kræver ikke konstant opdatering eller vedligeholdelse. Det er som at have en trofast ven, der altid er der for at minde dig om det vigtige i livet.

Hvis du, ligesom mig, har brug for lidt ekstra hjælp til at holde styr på hverdagen, så kan jeg varmt anbefale Reminder Pro. Det er en investering i din egen ro i sindet, og det er helt sikkert værd at prøve.

Pris, alder og hvem appen passer til

Der er dog en praktisk side af valget: appen koster 30,00 kr., så jeg ville først overveje, om jeg faktisk har brug for en særskilt påmindelsesapp, eller om telefonens kalender allerede dækker behovet. Den gennemsnitlige bedømmelse ligger på 4,0 ud af 5 fra omkring 3,2 tusind bedømmelser, og den er installeret over 500 tusind gange. Det fortæller mig, at den har fundet et publikum, men popularitet kan ikke afgøre, om arbejdsgangen passer til dig. Appen har desuden køb i appen på 14 til 15 kr., når betalingen går gennem Play, så jeg ville kontrollere købsoplysningerne dér, før jeg beslutter mig.

Den er angivet til PEGI 3, men en lav aldersmærkning betyder ikke i sig selv, at et barn bør administrere familiens opgaver. Hvis en voksen sætter den op på en fælles enhed, ville jeg aftale, hvem der må oprette og ændre påmindelser, og undgå at lægge følsomme oplysninger ind. Til et barn, der blot skal huske en enkel rutine, kan en voksen hjælpe med at formulere korte beskeder; til ansvar, der kræver deling eller kontrol mellem familiemedlemmer, ville jeg hellere vælge et værktøj bygget til netop det.

Annoncer

Reminder Pro udkom den 1. juli 2017, og den aktuelle version er 5.1.0. Den kræver mindst operativsystemversion 10. Det er værd at kontrollere kompatibiliteten på den enhed, du vil bruge, inden du betaler, især hvis du skifter mellem en ældre telefon og en nyere tablet. Jeg ville også afprøve én uvigtig alarm efter installationen og se, om den passer ind i din hverdag, før jeg flytter alle mine tilbagevendende opgaver over.

Sådan undgår du, at påmindelser bliver støj

En fælde ved enhver alarmbaseret rutine er at oprette for mange beskeder. Hvis telefonen hele tiden afbryder dig, bliver det fristende at ignorere dem alle. Jeg ville begynde med de opgaver, der har en tydelig deadline eller en konkret handling, og formulere dem med et udsagnsord: “betal regningen” er mere brugbart end “regning”. Når opgaven er tilbagevendende, bør tidspunktet passe til det tidspunkt, hvor du faktisk kan gøre noget ved den.

En anden nyttig vane er at bruge kategorier som filtre for opmærksomheden, ikke som et arkivsystem. Jeg ville for eksempel holde arbejdsrelaterede beskeder adskilt fra hjemmets ærinder, men ikke oprette en ny kategori for hver butik eller hvert familiemedlem. Det reducerer små beslutninger, når man hurtigt skal gemme en tanke. Hvis du senere opdager, at en bestemt type opgave drukner, kan du justere organiseringen i stedet for at planlægge alt perfekt fra første dag.

Gentagelser kræver også et lille eftersyn. En ugentlig påmindelse kan fortsætte med at være nyttig, men en opgave kan ændre sig eller ophøre. Jeg ville derfor gennemgå tilbagevendende beskeder, når en rutine ændres, så appen ikke bliver fyldt med alarmer, der ikke længere betyder noget. Det er en enkel vedligeholdelse, men den gør en forskel for tilliden til de beskeder, der stadig er vigtige.

Hvornår en kalender eller delt liste er bedre

En kalender er normalt bedre, når tidspunktet og aftalens placering er lige så vigtige som selve huskebeskeden. En delt opgaveliste er bedre, når flere personer skal kunne se status og tage ejerskab. Jeg ville bruge Reminder Pro til individuelle handlinger, der ellers let forsvinder mellem møder og daglige rutiner, og lade andre værktøjer håndtere fælles ansvar. Det er ikke en svaghed, at én app ikke løser alle problemer; det afgørende er at vælge den efter den opgave, den faktisk kan hjælpe med.

Omvendt kan en stor kalender eller projektapp være unødigt tung, hvis du blot skal huske at tage en bestemt ting med på vej ud ad døren. Her er en direkte alarm ofte hurtigere end at oprette en post med deltagere, status og ekstra detaljer. Mit valg ville derfor afhænge af, om jeg har brug for en personlig påmindelse eller et fælles overblik. Hvis jeg ofte skal forklare andre, hvad en alarm betyder, er det et tegn på, at en delt løsning vil være mere passende.

Min vurdering af brug i hjemmet

For en enkelt bruger, der vil have en enkel måde at huske møder, fødselsdage, ærinder og gentagne betalinger på, er Reminder Pro værd at overveje. Den er mindre oplagt for dem, der forventer automatisk familiedeling, avanceret opgavefordeling eller en komplet plan for husstanden. Jeg ville heller ikke vælge den, hvis jeg allerede har en velfungerende kalender og helst vil samle alt ét sted. Dens værdi afhænger af, om den ekstra, direkte påmindelse gør det lettere at handle uden at skabe endnu en indbakke.

Min samlede anbefaling er derfor afgrænset, men positiv: vælg den, hvis du ønsker en personlig huskehjælp med kategorier, lydvalg og gentagelser, og brug den bevidst sammen med de fælles rutiner, din husstand allerede har. Vælg en delt kalender eller liste, hvis koordinering mellem personer er hovedproblemet. Den bedste opsætning er ikke den med flest alarmer, men den hvor hver besked hjælper nogen med at gøre noget på det rigtige tidspunkt.

Højdepunkter

  • Brugervenlig grænseflade
  • let at navigere.
  • Tilpassede påmindelser med fleksible indstillinger.
  • Synkronisering på tværs af enheder fungerer fejlfrit.
  • Integrerer med kalenderapps problemfrit.
  • Offline funktionalitet til rådighed.

Begrænsninger

  • Begrænset gratis version med få funktioner.
  • Mangler avancerede automatiseringsmuligheder.
  • Ingen mulighed for at dele påmindelser med andre.
  • Af og til langsomme notifikationer.
  • UI kan virke kedelig for nogle brugere.

Ofte stillede spørgsmål

01

Hvordan fungerer Reminder Pro, og hvad kan jeg bruge det til?

Reminder Pro er en effektiv app til at organisere dine daglige opgaver og begivenheder. Du kan oprette påmindelser for alt fra vigtige møder til simple dagligdags opgaver. Appen tilbyder funktioner som gentagne alarmer, deadlines og endda placering-baserede påmindelser, hvilket gør den til en alsidig planlægningsværktøj.

02

Er Reminder Pro tilgængelig på både Android og iOS?

Ja, Reminder Pro er tilgængelig på både Android og iOS. Du kan downloade appen fra Google Play Store for Android-enheder og fra App Store for iOS-enheder. Begge versioner har de samme funktioner, så du kan nyde en ensartet oplevelse uanset din platform.

03

Kan jeg synkronisere Reminder Pro med andre kalendere eller enheder?

Ja, Reminder Pro tilbyder synkronisering med andre populære kalendere som Google Calendar og Outlook. Dette gør det nemt at holde dine aftaler og opgaver ajour på tværs af forskellige platforme og enheder. Synkronisering sker automatisk, så dine påmindelser altid er opdaterede.

04

Er der en gratis version af Reminder Pro, eller kræver den et køb?

Reminder Pro tilbyder en gratis version med grundlæggende funktioner. Men for at få adgang til premium-funktioner som avanceret synkronisering, tilpasning af alarmer og reklamefri oplevelse, skal du foretage et køb i appen. Dette giver dig mulighed for at tilpasse appen efter dine behov.

05

Hvordan beskytter Reminder Pro mine data og personlige oplysninger?

Reminder Pro tager beskyttelsen af dine data alvorligt. Appen anvender kryptering for at sikre, at dine oplysninger forbliver private og beskyttede mod uautoriseret adgang. Derudover har du mulighed for at aktivere ekstra sikkerhedsfunktioner som biometrisk login for øget sikkerhed.

Reminder Pro på andre sprog

Annoncer
Reminder Pro icon

Reminder Pro

Produktivitet

Andre anbefalinger som Reminder Pro

Se alle apps